MEDNARODNI DAN OZAVEŠČANJA O IZGUBAH HRANE IN ODPADNI HRANI
SKUPAJ DO ZDRAVIH PREHRANSKIH NAVAD – LETAK
V nedeljo, 29. septembra 2024 smo ponovno obeležili mednarodni dan ozaveščanja o izgubah hrane in odpadni hrani, s ciljem spodbuditi globalno zavedanje o tej pomembni problematiki. Medtem ko število ljudi, ki se soočajo z lakoto, narašča, vsako leto zavržemo ogromne količine užitne hrane.
Obeleževanje tega dne je pomembna priložnost za iskanje rešitev na lokalni, nacionalni in mednarodni ravni.
V Evropski uniji letno zavržemo več kot 58 milijonov ton hrane, kar predstavlja enega največjih izzivov. Slovenija sicer izstopa kot država z najnižjo količino zavržene hrane na prebivalca – približno 68 kg na osebo – vendar pa kljub temu največji delež te hrane, kar 52,61 %, nastane v gospodinjstvih. V Evropski uniji je več kot 37 milijonov ljudi, ki si vsak drugi dan ne more privoščiti kakovostnega obroka. Statistični podatki Eurostata kažejo, da poleg gospodinjstev k zavrženi hrani prispevajo tudi gostinske storitve (27,87 %), distribucija (10,1 %) in proizvodnja (9,37 %), medtem ko je v primarni produkciji, kot je kmetijstvo, delež zavržene hrane minimalen (0,05 %).
Zmanjšanje količine zavržene hrane lahko dosežemo z enostavnimi ukrepi, kot je ustvarjalna uporaba ostankov obrokov, načrtovanje obrokov vnaprej, nakupovanje zgolj potrebnih živil ter ustrezno shranjevanje hrane za ohranitev svežine. S tem ne le zmanjšamo odpadke, ampak tudi prihranimo denar in prispevamo k trajnostnemu ravnanju s hrano.
V okviru organizirane šolske prehrane je pomembno, da razvijamo ODGOVOREN ODNOS do hrane in SPOŠTOVANJE do nje. To vključuje skrbno načrtovanje obrokov, zmanjševanje količine odpadne hrane, spodbujanje zdravih prehranjevalnih navad ter ozaveščanje učencev o pomenu trajnostne pridelave hrane. Prav tako je ključno, da otroci razumejo vrednost hrane, kar vključuje tudi spoštovanje do vseh virov, potrebnih za njeno pridelavo in pripravo. S tem prispevamo k bolj odgovornemu in trajnostno naravnanem odnosu do okolja ter krepimo zavedanje o pomenu uravnotežene prehrane za zdravje.
Jana Benčina, organizatorka šolske prehrane