PREDSTAVITEV

ŠOLSKA KNJIŽNICA

“Brati pomeni početi podvige. Brati je možno marsikaj.

Recimo: grozdje in fige in knjige in med brati še kaj.” (T. Pavček)

A book with a tree growing out of it Image & Design ID 0000624951 - SmileTemplates.com

Knjižničarka: Ksenija Brus

Telefonska številka knjižnice: 01 62 00 412

Elektronski naslov: knjiznica-osljts@guest.arnes.si

knjižničarka: ksenija.brus@guest.arnes.si

Šolska knjižnica je informacijsko, izobraževalno in kulturno središče šole. Je poseben prostor z zakladi znanja, ki s svojim delovanjem podpira vzgojno izobraževalni proces šole.

Šolska knjižnica se nahaja v 2. nadstropju šole. Namenjena je učencem od 1. do 9. razreda, vrtčevskim otrokom in vsem delavcem šole ter vrtca.

Izposoja poteka računalniško, s programom COBISS.

Učenci si lahko izposojajo knjige za domače branje, bralno značko, najdejo pa lahko tudi veliko zanimivega branja za razvedrilo in prosti čas. Skupaj je na razpolago  blizu 9000 enot knjižnega gradiva: leposlovja, strokovne literature, leksikonov, enciklopedij, atlasov, slovarjev in revij.

Gradivo knjižnice je urejeno v prostem pristopu.

Leposlovje je razvrščeno po starostnih stopnjah (C – predstavlja police za učence I. VIO, P – police za učence II. VIO in M – leposlovje za učence III. VIO), strokovna in poučna literatura pa po UDK sistemu.

Znotraj leposlovja imamo ločeno tudi pesništvo, stripe,  ljudsko slovstvo in pravljice ter leposlovje v tujem jeziku.

Poseben prostor v knjižnici je namenjen zbirki revij.

Knjižnica se nahaja v dveh prostorih. V prvem večjem prostoru je na levi strani bralni in računalniški kotiček, na desni pa se nahaja izposojevalni pult. Vmes  so postavljene knjižne police s knjigami ter mize in stoli za namene pouka. Iz osrednjega prostora je prehod v drugi prostor, kjer so slikanice za najmlajše ter tuja otroška in mladinska literatura.

Free Vector | Kids reading books and working on computer

Na razstavnih policah v knjižnici urejamo razstave knjižničnega gradiva, ki so namenjene pomembnim posameznikom, društvenim, družabnim dogodkom, praznikom, spominskim dnevom idr.

V knjižnici lahko učenci rešujejo tudi nagradne literarne uganke. Z žrebom reševalci vsak mesec prejmejo simbolične nagrade.

V okviru šolske knjižnice potekajo v posameznih oddelkih ure knjižničnih informacijskih znanj. S pomočjo teh ur želimo v okviru knjižničnega dela doseči naslednje cilje:

• da bi učenec postal samostojen bralec za vse življenje,
  • da bi se znašel v šolski knjižnici, kasneje pa tudi v drugih tipih knjižnic,
  • da bi se zavedel oziroma zavedal pomena informacije ter
  • da bi spoznal vsaj osnove informacijske pismenosti.

Vsak član knjižnice dobi svoje knjižno kazalo, na katerem so njegovi podatki (ime, priimek), članska številka in črtna koda.

Knjižnica je odprta vsak delovnik po urniku, ki se vsako šolsko leto spremeni, in je obešen na vhodu knjižnice in drugih oglasnih deskah na šoli.

Kot v vsaki knjižnici tudi v naši veljajo določena pravila obnašanja. Podrobneje si jih lahko preberete pod zavihkom KNJIŽNIČNI RED.